Techniky permanentního make-upu rtů, celkový průběh, příprava i následná péče aneb přehled všeho, co jste kdy chtěly vědět o tomto bezbolestném zákroku

Obsah

Nejste spokojené se vzhledem svých rtů a nebaví Vás každodenní nanášení rtěnek, které nejsou trvalých řešením, ale vždy vydrží jen pár hodin? Máte jasnou představu o tom, jak by měly Vaše rty vypadat, ale realita je diametrálně odlišná? V tom případě neváhejte podstoupit permanentní make-up rtů. V článku jsme pro Vás sepsali vše o tomto zákroku. Dozvíte se, co je nutné udělat před aplikací a jak pečovat o čerstvě provedený make-up.

 

Od permanentního make-upu rtů očekávejte

 • ZDŮRAZNĚNÍ KONTUR
 • ZVÝRAZNĚNÍ BAREVNÉHO TÓNU
 • OPTICKÉ ZVĚTŠENÍ ČI ZMENŠENÍ
 • ÚPRAVU TVARU V PŘÍPADĚ ASYMETRIE
 • POZVEDNUTÍ SPADLÝCH KOUTKŮ

 

Nejčastěji používané techniky

Důvodem nepřeberného množství technik je skutečnost, že je každé estetické studio pojmenovává jinak – po svém, což může být pro klientky velmi matoucí. Ve skutečnosti tolik druhů neexistuje, a proto u jednotlivých názvů vždy čtěte, co zákrok obnáší a jakou metodou je prováděn. V případě jakýchkoliv nejasností se informujte přímo u specialisty v rámci úvodní konzultace.

 

STÍNOVÁNÍ

Během aplikace dochází ke stínování celého povrchu rtů pomocí pigmentu přírodních odstínů. Metoda cílí na přirozenost, proto jsou výsledkem lesklé rty bez znatelných přechodů.

 

KONTURY

Používá se matný odstín pigmentu a zdůrazňuje se vlastní tvar rtů.

 

STÍNOVÁNÍ + KONTURY

Při této metodě se kombinují prvky technik zmíněných výše. Cílem je zvýraznit tvar, ale rovněž i optické navýšení objemu. Používá se více odstínů pigmentu, přičemž na úplný okraj je aplikován tmavší odstín, který se směrem ke středu zesvětluje.

 

3D EFEKT

Kontura je zvýrazněna tmavším odstínem a povrch světlým. Tato technika se aplikuje zejména v případě bledosti a tvarové asymetrie.

 

EFEKT PRÁVĚ NANESENÉ RTĚNKY

Jak již název napovídá, jedná se o nejvýraznější ze zmiňovaných technik. Na celý povrch se nanáší pigment v odstínu, který si samy zvolíte, bez ohledu na současný odstín rtů.

 

Tip: Zjistěte, jaké rtěnky jsou letos trendy.

 

Průběh a celková výdrž

Zákrok probíhá v několika krocích. Opět se mohou v jednotlivých salonech lišit, ale základ zůstává vždy stejný.

 1. Fáze – Seznámení s průběhem zákroku. Podpis potřebných dokumentů.
 2. Fáze – Provedení nákresů a volba ideálního tvaru.
 3. Fáze – Výběr nejlepšího odstínu pigmentu s ohledem na zvolenou techniku, tón pleti a současnou barvu rtů.
 4. Fáze – Samotná aplikace trvající v průměru 90 minut.
 5. Fáze – Doporučení k následné péči a předání hojivé masti.

 

Berte na vědomí, že výdrž permanentního make-upu je zcela individuální a záleží na mnoha faktorech. Kvalitně provedený PM vydrží zhruba dva roky. Specialisté doporučují obnovení každý rok, aby byl vzhled rtů stále jako na začátku. Celková výdrž je do značné míry ovlivněna Vaší péčí, věkem, typem pokožky a zvolenou technikou.

 

Vše, co je nutné udělat před zákrokem

 • V den procedury nepoužívejte žádnou pečující ani dekorativní kosmetiku. Nekuřte a nekonzumujte alkohol.
 • Po dobu 24 hodin nepijte žádné stimulační nápoje, nejezte kořeněná jídla.
 • 3 dny nechoďte na sluníčko ani do solária.
 • 14 dnů neužívejte antibiotika a léky na ředění krve.

 

Následná péče

 • Až do úplného zahojení se chraňte před sluncem pomocí krému s vysokým SPF faktorem a vyhýbejte se znečištěnému prostředí.
 • Spěte na zádech.
 • Pijte pouze brčkem a nejezte příliš zbarvené potraviny.

 

Tip pro Vás: Přečtěte si, jakými způsoby můžete bojovat proti suchým rtům.

 

Hojení trvá v průměru sedm až deset dnů a toto období je doprovázeno vytvořením mnoha stroupků na povrchu rtů. Jedná se o zcela běžnou součást. Místa aplikace se zbytečně nedotýkejte, nesnažte se stroupky strhnout a zamezte jejich prasknutí.

 

Jakou z technik PM rtů byste si vybraly?

Pavel Nejedlý