Na velký vánoční úklid v Praze nemusíte zůstat sami. V našem hlavním městě totiž funguje celá řada specializovaných firem. Ty se vaší domácnosti rády ujmou a vše, z čeho vám jde už nyní hlava kolem, udělají za vás. Těsně před svátky však může mít většina z nich už nabitý program a nemuselo by se na vás proto dostat. Pokud si chcete Vánoce opravdu užít a věnovat se třeba jenom nákupům, pečení a hlavně svojí rodině, myslete na to včas a služby nějaké solidní úklidové agentury si rezervujte s dostatečným předstihem. Chcete vědět, na kolik vás takový úklid vyjde? A zajímá vás, jaké práce se nejčastěji objednávají?

 

Úklid před Vánoci bývá často stresující

Určitě už to sami dobře znáte. Přemýšlíte kde a za kolik seženete vánoční stromek, co koupíte dětem, co rodičům a kde pořídíte kapra. A čas, který zbývá do Štědrého dne, se přitom kvapem krátí. Druhý prosincový týden utekl jako voda a přesto se vám ještě nepodařilo umýt okna, vydrhnout koupelnu a vyčistit koberce. Kvůli pracovnímu vytížení, nezbytné péči o rodinu a pro starosti se sháněním dárků jste se k tomu zatím nedostali. Navíc se zdá, že to v nejbližších dnech nebude s volným časem o moc lepší. Předvánoční úklid je zpravidla poměrně stresující sám o sobě. A co teprve nervozita, která vás pohltí, jakmile nabudete dojmu, že už se to všechno snad ani stihnout nedá. Podobné situaci se však dá snadno předejít. Jak?

 

Chcete více pohody? Nechte práci odborníkům!

Chcete si užít pocity klidu a pohody a to navzdory nejrůznějším pandemickým omezením, která nás právě provázejí? Věřte, že je to možné. Prostě hoďte starosti za hlavu a zajeďte si třeba na vánoční trhy. Nejdřív si však objednejte nějakou solidní úklidovou firmu, která se u vás doma postará o vše důležité. Zapomeňte na tepování koberců, mytí kachliček v koupelně i na cídění všech lustrů. Pár zkušených profíků si s tím obvykle poradí rychle a často i s lepším výsledkem, než jakého byste dosáhli sami.

 

S čím se na profesionály obrátit?

Možná jste si také všimli, že o nejrůznější firmy a agentury nabízející úklidové služby není zejména v posledních letech rozhodně nouze. Vybírat si můžete obzvláště tehdy, pokud žijete v Praze, v Brně, případně v některém z dalších větších měst. Nabídka činností, které vám tyto firmy mohou zajistit, je přitom u většiny z nich velmi podobná. A s čím se na ně lidé obracejí nejčastěji?

 1. Mytí oken.
 2. Praní záclon a závěsů.
 3. Tepování koberců.
 4. Čištění sedaček.
 5. Mytí kachliček a dlažeb.
 6. Čištění žaluzií.
 7. Mytí lustrů.
 8. Žehlení.

 

200 korun za hodinu jako minimum

Výčet domácích prací, které vám většina úklidových agentur může zajistit, bývá zpravidla dost podobný. Nicméně existují i takové firmy, s nimiž se lze na nějaké neobvyklé činnosti předem dohodnout a to přesto, že ji nemají ve své nabídce. Někdy se stane, že s vámi předem dohodnou i částku, kterou za takový specifický výkon zaplatíte. Dohodnou proto, že cena není uvedena v normálním ceníku, nebo nechtějí aplikovat svou běžnou hodinovou sazbu. Jinak se připravte na to, že se cena úklidu nejčastěji skládá ze tří následujících položek:

 1. Hodinová sazba (nebo pevná částka za konkrétní úkon).
 2. Cena čisticích prostředků.
 3. Náklady na dopravu.

Hodinové sazby se přitom pohybují zhruba od 200 do 350 korun. Konkrétně to však záleží jak na strategii firmy, tak i na regionu, v němž budete podobnou službu poptávat. Když si uvědomíte, že mzdy v naší ekonomice neustále rostou a to včetně té minimální, jistě nejde o nijak přemrštěné částky. Cena se někdy může lišit i podle toho, zda jde o ojedinělou zakázku, nebo zda jste pravidelným a častým klientem. Stálí zákazníci mohou mít tak jako u jiných firem určité slevy.

 

Cena za úkon nebo za čtvereční metr?

Řada úklidových společností má svou pevně stanovenou sazbu za konkrétní činnost, třeba za vyčištění sedačky. U některých úkonů je však běžnějším postupem výpočet ceny v závislosti na uklizené ploše. Hradíte tedy například metr čtvereční vyčištěného koberce, vyleštěných parket nebo umytých oken. Pokud jde o to, kolik zaplatíte za dopravu, opět záleží na regionu, respektive na městě, ve kterém žijete. V Praze si připravte pár stovek, zatímco na malém městě zaplatíte míň a někdy dokonce vůbec nic.

 

S objednávkou si raději pospěšte!

Aby se na vás takříkajíc dostalo, je lepší, když si s rezervací úklidové služby pospíšíte. Polovina listopadu by jako termín, kdy se na nějakou firmu obrátíte, měla docela stačit. Chcete-li mít ale naprostou jistotu, objednávejte si tyto práce klidně už v říjnu. Nic tím nezkazíte. Není pochyb, že většině lidí se takový generální úklid provedený profesionály vyplatí. Celková částka, kterou na podobnou službu vynaložíte, zpravidla nepřesahuje několik tisíc a koupíte si za ni nejenom perfektně vygruntovanou domácnost, ale také pohodu a klid. Tedy něco, čeho se v předvánočním shonu většině lidí nedostává.

Nebo vám to za to nestojí? A možná, že si jen do domu nechcete pouštět cizí lidi?