Virtuální sídlo – alternativní řešení pro firmy

Obsah

Virtuální sídlo vám může usnadnit zřízení sídla společnosti, které je nejen nutností, ale zároveň vizitkou každé firmy. Největšími plusy pro podnikání je nejen dobrá adresa, ale také kvalitní nemovitost a skvěle fungující zázemí. Poskytovatel adresy, který bývá většinou i majitelem nemovitosti, poskytne adresu podnikatelům pro zřízení místa podnikání zapsanou do živnostenského rejstříku a právnickým osobám adresu sídla společnosti, která bude zapsána do obchodního rejstříku. Hlavní je, aby si podnikatel vybral tu správnou společnost, která mu zajistí potřebné zázemí. Něco málo o virtuálním sídle najdete zde.

Čemu věnovat pozornost při výběru virtuálního sídla?

Pro virtuální sídlo je zásadní, aby bylo dostupné a vaší firmu bylo možno kontaktovat, proto si při pořizování nové adresy nezapomeňte objednat i další služby, které jsou pro tento druh sídla nezbytné. Jaké služby jsou důležité?

Přebírání písemností – převzetí veškeré doručené pošty i kurýrních zásilek, avízo o přijetí zásilek (to znamená, že vám poskytovatel sídla pošle SMS či email, případně vás telefonicky kontaktuje), uschování zásilek či jejich přeposlání na kontaktní adresu, která byla poskytnuta při zřizování sídla.

Kontakt s veřejností a úřady – po uzavření dohody s klientem zajišťuje provozovatel pravidelný kontakt společnosti s veřejností i orgány státní správy (evidence návštěv, příjem vzkazů i jejich vyřízení atd.), zároveň s tím i poskytnutí vhodného prostoru, kde bude moci proběhnout obchodní či úřední jednání po předchozí domluvě.

Virtuální sídlo – proč se těší takové oblibě?

Vzhledem k tomu, že je 99% poskytovaných adres prestižních, získává každý podnikatel opravdu lukrativní adresu, která může značně zvýšit důvěryhodnost jeho firmy i prestiž jejího jména. Vhodně zvolená adresa podpoří vaše podnikání i konkurenceschopnost společnosti vůči jiným firmám, které obchodují ve stejném oboru. Výsledkem může být získání nových obchodních partnerů i zvýšení důvěryhodnosti u těch stávajících, zvlášť pokud jste doposud měli sídlo podnikání doma.

Pro koho je virtuální sídlo vhodné?

 • nově založené společnosti, které potřebují zázemí, ale nechtějí utrácet finance za klasické kanceláře, kancelářské potřeby a vybavení.
 • existující společnosti, jež rozšiřují své pobočky a nepotřebují přitom další kancelář.
 • OSVČ či právnické osoby, jež nechtějí mít místo podnikání nebo sídlo firmy na adrese trvalého bydliště.
 • firmy, které chtějí ušetřit náklady za provoz klasických kancelářských prostor a tím snížit finanční výdaje
 • společnosti, jejichž forma podnikání nevyžaduje samostatnou kancelář
 • podnikatelé, kteří pro své účely potřebují fyzickou kancelář jen výjimečně.
 • firmy, které nechtějí klasické kanceláře, ale potřebují mít zajištěny veškeré služby (přebírání pošty, kontakt s veřejností atd.) v sídle společnosti
 • Virtuální sídlo – základní služby
 • Virtuální sídlo

Pokud už se rozhodnete pro virtuální sídlo, pak mějte na paměti, že je s tím spojený i servis v podobě poskytovaných služeb. Kromě prestižního sídla společnosti, máte zajištěné např. administrativní služby a spoustu dalších. Jaké služby jsou nejčastěji součástí virtuálního sídla?

 • Oficiální sídlo společnosti a jeho označení na adrese virtuálního sídla (více zde)
 • přijímání a uschování pošty i kurýrních zásilek došlých do sídla firmy
 • oznámení o došlé poště SMS či emailem + informace o možnostech vyzvednutí
 • přeposlání pošty ze sídla firmy na kontaktní adresu udanou klientem
 • příjem telefonních hovorů a vzkazů, včetně jejich předání klientovi
 • možnost pronájmu krátkodobých kanceláří nebo zasedacích místností přímo na adrese virtuálního sídla (obchodní schůzky, jednání s úřady a podobně)
Pavel Nejedlý