Přispějte k rychlému odstranění jizev pomocí včasné domácí péče a změňte nevzhledný kožní defekt na pouhou vzpomínku

Obsah

Existuje množství babských rad, díky kterým můžete přispět k rychlému odstranění jizev, které jsou důsledkem akné, úrazů či památkou po operacích. Klíčové je neotálet a zahájit domácí péči již při vytvoření stroupků a ihned po vyndání stehů. V článku jsme si pro Vás připravili množství tipů, jak můžete sami ovlivnit vzhled čerstvých jizev. Sepsali jsme pro Vás i jednotlivé možnosti vyhlazení jizev u lékaře, o kterých můžete začít uvažovat v případě, kdy domácí péče nezabere.

První pomocí k vyhlazení kožních defektů a odstranění jizev různého původu

Po každém poranění se automaticky spustí proces regenerace, v rámci kterého se dané místo zacelí. Jizva, neboli nově vzniklá vrstva kůže, má rozdílný vzhled, a proto je viditelná hned na první pohled. Výsledný efekt je dán především tím, kdy domácí péči zahájíte. Platí zde pravidlo, že čím mladší jizva je, tím lepších výsledků je dosahováno. Berte na vědomí, že o danou oblast je nutné pečovat nejméně půl roku.

Péče o stroupky

Pokud se v rámci procesu hojení vytvoří stroupky, je nutné vhodně pečovat již o ně. Neměli byste je za žádných okolností strhávat, zbytečně máčet a vyvíjet nepřiměřený tlak. Proces hojení byste tím neurychlili, ale naopak prodloužili.

Oblast jizvy důkladně promašťujte

Pořiďte si speciální krém či mast, kterými pravidelně jizvu potírejte. Vhodným přípravkem je měsíčková mast, ale pokud doma zrovna žádný speciální přípravek nemáte, stejně dobře Vám poslouží i obyčejné sádlo a olivový olej. Příznivých výsledků můžete dosáhnou i díky použití kokosového, konopného a lněného oleje.

Vyhlášené jsou rovněž i gely z aloe. Pokud máte doma tuto rostlinu, můžete sáhnout přímo po její šťávě. Aloe zabraňuje vzniku otoků a přispívá k odstranění odumřelé kůže.

Ještě lepších výsledků můžete dosáhnout použitím hojivých náplastí, které danou oblast hydratují, chrání před vnějšími vlivy a vyvíjejí žádoucí tlak přispívající k rychlému hojení.

Provádějte pravidelné tlakové masáže

Tlakové masáže přispívají ke splynutí jizvy s jejím okolím. Kůži opakovaně stlačujte a držte po dobu nejméně 30 vteřin. Provádějte vždy v deseti opakováních nejméně třikrát denně. Požadovaný účinek se dostaví po jednom až dvou měsících. Podobný efekt má také silný proud tekoucí vody.

Zvažte i permanentní make-up

Permanentní make-up není jen pudrové obočí nebo oční linky.  Vhodně zvolený pigment dokáže dlouhodobě zamaskovat i nevzhledné jizvy.

Jizvu nevystavujte přímému slunečnímu záření

Používejte ochranné krémy s vysokým SPF faktorem, abyste zabránili zpigmentování jizvy. Rovněž danou oblast chraňte před extrémními teplotními výkyvy.

Pokud nezabere žádná z rad k domácí péči, nebo se chcete zbavit starších jizev, je pro Vás ideální volbou lékařská pomoc

Existuje několik způsobů, kterými lékaři mohou jizvu odstranit. Vždy záleží na typu jizvy a jejím původu. Tyto informace lékař zjišťuje v rámci úvodní konzultace. Při výběru konkrétní metody jsou vždy zohledněny i Vaše požadavky.

DRUH LÉKAŘSKÉ METODY PRŮBĚH ZÁKROKU
Laser Odstraňuje pigmentaci a zplošťuje vystouplé místo.
Chirurgický zákrok Dojde k vyříznutí jizvy a sešití jejích okrajů.
Chemický peeling Jizva se zbrousí, čímž se celý povrch zarovná.
Kryoterapie Kůže je prochlazena tekutým dusíkem, v důsledku čehož se její horní vrstva sloupne a na daném místě vyroste nová tkáň.
Výplň Hluboká jizva je vyplněna kyselinou hyaluronovou, vlastním tukem nebo kolagenem.

Tip: Podívejte se, jakými způsoby lze odstranit jizvy po akné.

Můžete vsadit i na různé potraviny, které najdete u Vás ve spíži. Vhodným pomocníkem se může stát med, který je známý tím, že regeneruje tkáně. Pokud ho smícháte s jedlou sodou v poměru 1:1, dosáhnete i zesvětlení tmavých míst. Pomalu, ale účinně působí i šťáva z cibule, která pokožku vyhlazuje a přispívá ke zvýšení její elasticity. Stejných výsledků můžete dosáhnout i obyčejnou okurkou. Zjistěte, jaké další potraviny přispívají k vyhlazení jizev.

Podělte se s námi o Vaše tipy k domácí péči, které jste sami vyzkoušeli a hodnotíte je jako účinné.

Pavel Nejedlý