Naučte se balík do Francie i jiných zemí EU poslat co nejlevněji a přesto bezpečně

Obsah

Posílání balíků do Francie i jiných zahraničních zemí se těší stále větší oblibě. Důvodů může být hned několik – pracovní cesta, studentský výměnný pobyt, příbuzní žijící v zahraničí, dovolená a další. Každý se přirozeně snaží ušetřit tam, kde to jde a poštovní služby jsou bezesporu jednou z těchto oblastí – konkurence je vysoká a tak máte jako zákazník možnost rozmanitého výběru a vyjednání výhodných podmínek. V tomto článku se s Vámi podělíme o tipy, jak zajistit u balíků bezpečné doručení a zároveň srazit cenu této služby na minimum. Také Vám poradíme, jak postupovat při přípravě zásilek, aby jejich obsah zůstal neponičen.

 

Čím je dána hodnota balíků při jejich odesílání?

Než zjistíte, jak cenu srazit na minimum, musíte vědět, co ji určuje. U Vaší zásilky bude rozhodující její velikost, rozměry a váha. Důležitou roli bude hrát i místo, kam chcete balík doručit.

Při odesílání nahlašujete hodnotu obsahu zásilky. Přepravní společnost Vám ručí za doručení vrácením peněz do předem dané výše – ta se odvíjí od základní hodnoty pojištění, jakou má společnost stanovenou pro všechny balíky. Pokud by hodnota odesílaného zboží byla vyšší, přímo úměrně poroste i cena poštovného. V praxi to znamená, že pokud se Vaše zásilka po cestě ztratí, hodnota obsahu se Vám vrátí jen v případě, že jste balík nechali pojistit na odpovídající částku.

 

Tip: Nezapomeňte sledovat změny u přepravních společností. Česká pošta v tomto roce změnila svůj ceník a vy si od teď za nestandardní balení připlatíte.

 

Existuje několik způsobů, jak zajistit nižší cenu poštovného

NA TLOUŠŤCE BALÍKU ZÁLEŽÍ

Vzhledem k tomu, že řada přepravních společností se nezaměřuje jen na váhu, ale i rozměry, je nutné balík zabalit co nejmenší. Pokud odesíláte věci, které by se mohly po cestě rozbít, umístěte je do bytelné krabice, která svými rozměry odpovídá předmětům vně. Naopak pokud balíte oblečení či knihy, zabalte je přímo a měkké věci se snažte co nejvíce stlačit.

SLEDUJTE AKČNÍ NABÍDKY

Před tím, než si vyberete některého z přepravců, zjistěte si, jestli momentálně neprobíhá nějaká akce. Ty bývají obvykle spuštěny několikrát do roka a nezávisle na sobě, proto je vysoká šance, že zrovna na některou narazíte.

 

POŠLETE BALÍK S PŘÁTELI

Pokud nejste podnikatel, který zasílá zboží svým zákazníkům, ale jde Vám o zaslání několika předmětům Vašim rodinným příslušníkům žijícím v cizině, domluvte se s více lidmi a balík pošlete společně. Sice bude mít vyšší váhu, ale po rozpočítání na jednu osobu Vás poštovné vyjde mnohem levněji, než v případě, že byste posílali balík sami.

 

PROHLÉDNĚTE SI SROVNÁVAČE

Nevolte automaticky firmu, přes kterou jste zvyklí posílat po Čechách a dejte si s výběrem trochu více záležet. Existuje několik srovnávačů, které Vám během pár vteřin zobrazí ceník mnoha přepravců a vy si lehce spočítáte, která z nabídek je pro Vás tou nejvýhodnější. Mnoho společností má uzavřené výhodné smlouvy s mezinárodními přepravci a díky tomu Vám mohou nabídnou levnou přepravu – ovšem ne na úkor kvality.

 

Mějte jistotu, že Váš balík doputuje ke svému adresátovi bez poškození

Na bezpečnosti opravdu záleží a v případě zásilek, které putují na cílovou adresu i několik stovek kilometrů to platí dvojnásob. Kvalitní přípravou zajistíte, že obsah zůstane nepoškozen – v opačném případě byste mohli nadávat jen sami sobě.

Při přípravě zásilky respektuje váhu, rozměry i hodnotu jejího obsahu. Používejte pevný obalový materiál a k zalepení širokou lepící pásku. Papírovou krabici vystelte vzduchovými polštářky, které udrží jednotlivé předměty na svém místě a budou předcházet následkům otřesů a pádů. K zabalení jednotlivých předmětů použijte bublinkovou fólii.

 

Podívejte se, jak vypadá třídění zásilek v Číně.

Vybrali byste si přepravce podle akční nabídky, nebo výhod, jaké by Vám mohla přinést dlouhodobá spolupráce?

Pavel Nejedlý