Ručník a osuška mohou být dalšími z mnoha praktických předmětů ve vaší domácnosti, které prostě vlastníte a dost. Pokud se však soustředíte na jejich výběr a dáte jim šanci stát se příjemnou součástí večerní nebo ranní sprchové rutiny, vrátí se vám to. Na míru vybraný a správně opečovávaný ručník se může při správném výběru a zacházení stát nadčasovým a dlouhotrvajícím společníkem. Čtyři rohy, žádné nohy, žádné ruce a přesto vás obejme. Takže pokud jste v bodě, kdy plánujete obměnit ztuhlé a škrábající ručníky po babičce za nové, dozajista se vám budou hodit rady při výběru.
Dbejte na materiál, rozpočet a své potřeby
Doba přeje rozmanitosti a také paralýze až z neskutečně širokých možností výběru. Vybíráte si lidi, se kterými se setkáváte, vhodný mobilní tarif, restauraci, kterou podpoříte svojí návštěvou, cestu, kterou půjdete domů z práce a v neposlední řadě se dostanete i k vybavení domácnosti. Ručníky můžete vybírat dle druhu (do koupelny, na pláž či na ruce), materiálu i s ohledem na udržitelné životní prostředí. Který je tedy ten nejlepší pro vás? Než začnete nakupovat, zeptejte se sami sebe na své vlastní preference i rozpočet. Zda preferujete těžké a velké osušky, které však schnou i několik hodin, nebo vám stačí lehčí a levnější froté klasika. K podrobnějšímu výběru vašeho nového ručníku a osušek vám může pomoci naše stručné shrnutí…
Jaký ručník, takový pán
Student – každá koruna je dobrá, ale to neznamená, že se po horké sprše nechcete zabalit do jemné osušky a na chvíli zapomenout na zkouškové. Zaměřte se na zvýhodněná balení osušek a ručníků, na gramáž i rozměry. Sdílená koupelna vám pravděpodobně neposkytne tolik prostoru pro zavěšení dovumetrové osušky z extrémně těžké bavlny. Pokud zvolíte česanou bavlnu kolem 500 g/m² a velikost 100 x 50 cm, začíná cena kolem krásných 200 CZK.
Citlivka – trpíte-li na alergie, jste hákliví na vlhké prostředí a plísně, zaměřte svou pozornost na směs bavlna a bambusového vlákna. Ručníky a osušky tohoto typu lépe absorbují vlhkost, rychleji schnou a jemnost? Ta je zaručená. Při velikosti 100 x 50 cm očekávejte cenu začínající na 120 CZK v případě lehčí varianty osušky (tedy kolem 320 g/m²), chcete-li se hýčkat a dopřát si 550 g/m2, počítejte i s 500 CZK.
Cestovatel – ručník nebo osuška ve vašem případě nemá stálé místo na háčku ve zdi, je stále někde jinde. Ať už na koupališti, v kufru či tělocvičně. Potřebujete ušetřit jak místo tak čas. Sportovní a rychleschnoucí ručníky jsou vyrobeny ze směsi polyesteru a polyamidu. Ano, hádáte správně, na začátku skutečně je ropa. Tak tomu však je u mnoha výrobků. Ručník tohoto typu vám při správném zacházení vydrží celý život a jeho cena se pohybuje kolem 300 CZK při rozměrech 100 x 160 cm.
Král koupelen – prvotřídní kvalitou, jemností a dlouhou životností disponuje egyptská bavlna. Proč tomu tak je? Na začátku stojí odrůda dlouhovláknité bavlny, k jejímuž pěstování je potřeba určitých podmínek. Proto je odrůda pěstována právě v Egyptě, odkud se dováží do celého světa. Ručník z egyptské bavlny dobře saje a při gramáži 600 g/m2 začíná jeho cena na 300 CZK v rozměrech 100 x 50 cm.
Kvalitní bavlnu však netřeba hledat pouze v Egyptě. Ii ta z ekologicky šetrných zdrojů může být neobyčejně hebká a nadýchaná. Certifikované osušky se mohou dostat při vyšších velikostech a gramáži kolem 700 g/m2 až na 1200 CZK za kus. Platíte však za dobrý pocit a šetrnost k životnímu prostředí. Osušky o vyšší gramáži a kvalitě bavlny perte rozhodně na 40°C a nechte je dobře proschnout. Malá a špatně větratelná koupelna není jejich přítelem.
Ekolog – Nechcete podporovat velké obchodní řetězce ani zemědělství, které nebere ohled na životní prostředí? Zaměřte se na biobavlnu, při jejímž pěstování nejsou použita toxická ani geneticky modifikovaná hnojiva. Jak půda tak voda je tím pádem méně okyselená a snižují se emise skleníkových plynu. A ve spojení s bio bambusem je to dvojité blaho – jak pro vaši klidnou mysl, tak pro pokožku a hygienu. Certifikované ručníky z biobavlny se při vyšší gramáži i rozměrech cenově pohybují kolem 500 CZK. Tak tomu je i v případě bio bambusových ručníků či osušek, které se díky své jemnosti a antibakteriálním vlastnostem jsou nejčastější volbou pro novorozence a děti.
Tak na kolik? Pereme
Co ručník to výrobce a co výrobce, to doporučení. Před prvním praním se tedy nejdříve podívejte na značku v roku vaší nové osušky či ručníku, spojte to se selským rozumem a určitě neuděláte chybu. Všeobecně však platí, že ručníky z bavlny i biobavlny můžete prát na 60°C. Jemné bambusové osušky a kombinace bavlny a bambusu na 40°C. V těchto případech někteří výrobci uvádí 60°C. Zde je rada jednoduchá. Pokud máte bio variantu nebo vaše investice nebyla zrovna malá, volte raději 40°C. Stejně tak buďte šetrní k luxusním typům ručníků a osušek z egyptské bavlny či certifikovaným variantám bavlněných ručníků.
Pokud vás trápí nedostatečná jemnost, řešte tvrdost vody a ne značku aviváže. Před praním se snažte ručníky vždy vymáchat a v případě používání sušičky buďte opatrní s délkou procesu i teplotou. Co se aviváže týče – snižuje savost vláken a větší načechranost vašich ručníků vám nezaručí. A nakonec sportovní varianty ručníků a osušek z mikrovlákna, které vás na cestách sice jen tak nezradí a můžete s nimi pomalu dělat psí kusy. Nicméně při praní nastavujte teplotu na 30°C, maximálně 40°C a vyhněte se tak poničení mikrovlákna.
Doufáme, že váš výběr těchto vašich osobních lázeňských společníků nijak nevyčerpá a vy nakonec zvolíte ty pravé ručníky a osušky právě do vaší domácnosti, ať už je jakákoliv.