Kde koupit Bitcoiny? 3 způsoby, jak se stát majiteli této kryptoměny

Obsah

Pokud jste i vy podlehli lákadlu kryptoměn, pravděpodobně vás bude lákat ta nejznámější z nich. Zajímá-li vás, kde koupit bitcoiny, připravili jsme pro vás na následujících řádcích nástin míst a způsobů, jak tuto kryptoměnu získat. Pojďme na to!

 

Kde koupit Bitcoiny? Startovním bodem pro většinu zůstávají i nadále burzy a směnárny

Možná to začíná znít jako klišé, ale je to tak. Online burzy a směnárny jsou zkrátka asi nejlepším vstupním bodem do světa kryptoměn. Než se do celé záležitosti pustíte, budete potřebovat takzvanou bitcoinovou peněženku. Vzhledem k tomu, že valná část krypto burz vám vlastní peněženku při zřízení účtu poskytne, nemusíte se výběrem v začátku příliš zatěžovat. Pokud to ale s kryptoměnami myslíte vážně, rozhodně se později vyplatí pořídit si také peněženku nezávislou na jednotlivých burzách.

Jakou burzu či směnárnu v začátku zvolit? Univerzální odpověď na tuto otázku zřejmě neexistuje. Vše se odvíjí od vašich preferencí. Záleží na tom, zda se chcete rozhodovat na základě:

  • Kurzu – každá burza bude nabízet poněkud odlišné kurzy. Vždy jich proto raději projděte vícero, než se pustíte do nákupu.
  • Poplatků za jednotlivé služby – málokterá, respektive žádná bitcoinová směnárna se neobejde bez účtování poplatků. Zpravidla nejde o žádné astronomické částky, nicméně pokud patříte k těm, pro něž je každá úspora dobrá, vybírejte si takovou směnárnu, která má poplatky nejniží, počítejte ale s tím, že tak můžete činit na úkor bezpečnosti či kvality dalších služeb.
  • Anonymity – Spousta burz dnes vyžaduje – respektive je od nich zákonem požadováno – ověření identity uživatelů. Můžete být požádáni o ofocení pasu či občanského průkazu, váš obličej může být nasnímán prostřednictvím webkamery. Řadě lidí tato opatření vadí a chtějí ve světě kryptoměny zachovávat anonymitu. Naštěstí jsou burzy, které přesně toto umožňují.
  • Přijímané měny – někde nemusí být přijímány české koruny.

Mezi jedny z nejznámějších a nejpopulárnějších krypto burz současnosti patří:

  • Coinbase
  • Coinmama
  • Bitpanda
  • io
  • Kraken
  • Bitstamp

A mnoho dalších – důkladně se porozhlédněte po internetu, třeba najdete právě tu svou!

Bitcoin vám mohou prodat i ve specializovaných prodejnách či bankomatech

Takzvané bitcoinmaty se dnes nachází ve většině velkých měst mnoha zemí včetně ČR. Samozřejmě musíte mít vlastní peněženku – ale ne tu obyčejnou, ale bitcoinovou. Pokud ji nemáte, automat vám nějakou přidělí, pokud ji máte, zašle Bitcoin rovnou na její adresu. Některé automaty Bitcoin pouze vydávají, jiné jej i přijímají a vrací vám standardní peníze.

Můžete najít i firmy, které se obchodováním s Bitcoinem zabývají a nabídnou vám možnost jeho koupě za hotovost.

V obou těchto případech je třeba mít na paměti, že poplatky za takovou transakci budou pravděpodobně mnohem vyšší, než by tomu bylo na standardních burzách.

Spojte se s dalšími nadšenci do kryptoměn ve svém okolí

Pokud budete hledat, jistě najdete. Existují portály sdružující uživatele kryptoměn se zájmem o jejich nákup či prodej, nejznámější z nich je pravděpodobně localbitcoins.com. Poohlédnout se ale můžete i jinde, existuje spousta stránek, diskusních fór i inzerátů, kde se lze spojit s lidmi ve vašem okolí, co chtějí Bitcoin prodat či koupit. V každém případě ale nejprve důkladně prověřujte, abyste se nenechali napálit!

To byly tedy tři způsoby, jak koupit Bitcoin. Existují ale i další, jak k této či další kryptoměně přijít – například nechat si Bitcoinem zaplatit za vlastní práci, službu či produkt. Nebo se pustit do jeho těžby – ačkoliv jde o méně lukrativní variantu, stále ještě zůstává jednou z možností. A pokud se ke koupi odhodláte, učiňte tak v pravý čas – pozorné sledování trendů a nepodléhání nákupnímu šílenství se vyplácí!

Máte nějaké zkušenosti s obchodováním s Bitcoinem? Co byste doporučili ostatním, kteří se do toho chtějí pustit poprvé? Který ze způsobů koupě je podle Vás nejlepší? Zanechte nám komentář!

Pavel Nejedlý