Jak nabrat svaly pomocí jídelníčku?

Obsah

Jak nabrat svaly a podpořit snahu v posilovně a ještě se přitom cítit dobře fyzicky a také zlepšit životosprávu? To vše se dá dokázat vše v jednom skvělým způsobem – správným jídelníčkem. Samostatné trápení se v posilovně totiž sice dokáže ovlivnit tvar postavy, pomáhá s hubnutím, ale jen cvičení nedokáže zázraky se svaly. Nabrat svaly se dá totiž ideálně kombinací cvičení s výživou pro svaly, která je zvětší do nečekaných rozměrů.

Důslednost podpoří snahu jak nabrat svaly

Ano, důslednost je v tomto případě velice podstatnou částí lidského snažení. Cvičení musí být pravidelné, nemělo by se v něm polevit, pouze v případě nemoci. To samé platí pro správnou výživu. Jídelníček pro růst svalů je velice dobré dodržovat a konzumovat soustavně a cíleně, jen tak jsou dosahovány ty nejlepší výsledky. Nesmí samozřejmě chybět ani odpočinek a relaxace. Opět v maximální a pravidelné dávce, aby se svaly, celé tělo i mysl stihly náležitě regenerovat a byli připraveni na další cvičení a nabírání svalové hmoty.

Cvičení doma

V posledních několika letech se cvičení ve vlastním obýváku nebo domácí posilovně stalo tak nějak běžnou součástí našich životů. Ať už z důvodů pandemie nebo také z důvodů oblíbenosti cvičení vlastní vahou – takzvané kalisteniky. Ta se totiž dá provozovat jak na venkovním hřišti, tak i ve vlastním pokoji. Mezi nemalé výhody domácího cvičení nebo i cvičení na veřejném hřišti, je ušetření značných nákladů.

 Skvělou možností, jak podpořit domácí cvičení v domácím prostředí, je využití jídelníčku na míru s pravidelným dovozem až domů. Tato možnost je opravdu vítaná, obzvláště v případě aktuální oblíbené práci z domova – home office. 

Bílkoviny jako základ

Podobně jako hubnutí vyžaduje stravu chudé na cukry a tuky, vyžaduje jídelníček na podporu růstu svalů také svoje specifické složení. Tou nejdůležitější součástí stravy na nabrání svalové hmoty jsou bílkoviny. Samozřejmě podpořené vhodnou skladbou tuků a sacharidů, jež zajistí správný příjem energie, jenž bude odpovídat jejímu výdeji. Kolik bílkovin ale člověk opravdu potřebuje? Není to tak složité! Na každé kilo tělesné váhy je vhodné konzumovat plus minus jeden gram kvalitní bílkoviny na jeden den. V případě opravdu velké potřeby nabrat svalovou hmotu občas kulturisté konzumují až 3 g kvalitní bílkoviny na kilo svojí hmotnosti, ale pro běžné přibírání stačí opravdu maximálně 1,5 g bílkovin na kilo váhy denně.

Pozor na vyvážené složení

Nic se nemá přehánět, ani konzumace samotných bílkovin! Správné množství bílkovin je totiž potřeba doplnit i správným množstvím dalších potřebných látek:

  • sacharidů
  • tuků
  • vitamínů
  • minerálních látek.

Velmi nevhodné pro budování pevného svalového základu jsou také low carb diety, jež ale v žádném případě nevyhovují stravě pro nabrání tělesné hmotnosti.

Zdravá strava na celý s doručením až domů

Teorii už bychom měli, teď už jen doladit praxi. Jde o to se pevně rozhodnout a naplánovat pravidelné cvičení. To se dá zvládnout i doma a nebo s pomocí osobního trenéra v posilovně. Jak je to ale s vařením? Dá se příprava pěti chodů s vyváženým poměrem bílkovin, tuků a cukru zvládnout denně připravovat při práci na plný úvazek? To už asi taková legrace nebude. Od toho jsou tady však odborníci. Ti totiž mají čas se svému řemeslu věnovat a díky svým mnohaletým zkušenostem dokázat vytvořit na míru jídelníček pro každého zájemce o nabrání svalové hmoty. A nejen pro ně. Krabičkovou dietu na míru si může objednat i zájemce o hubnutí, zdravé stravování se zachováním tělesné hmotnosti, sportovec i kulturista.

Už jste někdy vyzkoušeli krabičkové stravování s dovozem až domů?

Pavel Nejedlý