Prodej novostaveb má obvykle 3 hlavní fáze. Víte, která z nich je pro pořízení vašeho budoucího domova nejvhodnější?

Obsah

Že je prodej novostaveb zpravidla realizován ve třech fázích, to pro většinu z vás zřejmě není žádná mimořádná informace. Je běžné, že jsou některé byty prodány už dávno před tím, než jsou vůbec zahájeny první práce. Další si lidé pořizují už v určitém stupni rozestavěnosti a zbytek pak nalézá své majitele až po dokončení celého projektu. A někdy, nejde-li o nemovitost příliš atraktivní, mohou poslední z bytů na kupce čekat i řadu týdnů po kolaudaci budovy, to je pochopitelné. Víte, jaké jsou výhody i nevýhody jednotlivých fází? Ne? Trochu vám napovíme, abyste dokázali co nejlépe odhadnout, kdy bude ideální čas pro pořízení právě vašeho domova.

Počet prodaných novostaveb mírně klesl

Pomalu ubývá novostaveb, které najdou svého kupce takřka v okamžiku, kdy se objeví v nabídce některého z developerů. Přestože se čísla mírně liší v závislosti na tom, o jakém regionu se budeme bavit, celkově lze říci, že jdou tyto nemovitosti na odbyt o něco hůře než ještě před nedávnem. Zásadní roli v tom hraje pochopitelně jejich vysoká cena. Ta je zpravidla minimálně o 20 – 30 % vyšší než částka, kterou zájemce zaplatí za nemovitost starší a najde se i řada míst, kde je tento rozdíl ještě mnohem výraznější.

No, a je jisté, že vzhledem k rekordním cenám bydlení, které už dle názoru některých odborníků pomalu ohrožují celkovou finanční stabilitu ČR, se řada lidí musí spokojit s koupí něčeho staršího. Pokles prodejů v segmentu novostaveb je tedy jen logickým vyústěním celkové situace na našem realitním trhu, kde se dostupnost vlastnického bydlení neustále zhoršuje.

 

Výjimkou je naše hlavní město

Na našem realitním trhu však existuje jedna spolehlivá výjimka, kde se prodeji nově vybudovaných bytů daří stále velmi dobře. Tím výjimečným místem je samozřejmě Praha, kde je zájem o bydlení jakéhokoliv typu tak obrovský, že zde jdou stále ještě velmi slušně na odbyt i novostavby a to navzdory své vysoké ceně, která meziročně opět stoupla a to hned o více než 18 %. I v rámci metropole pak najdete lokality, kde nemovitosti mizí z trhu rychleji, než je tomu jinde ve městě a nejčastěji to souvisí i s rozdílnou cenovou hladinou jednotlivých městských částí.

 

Nabídkové ceny nových bytů v Praze (02/2019)

Městská část Cena za 1m2 Městská část Cena za 1m2
Praha 1 189 600 Kč Praha 6 122 000 Kč
Praha 2 134 700 Kč Praha 7 103 300 Kč
Praha 3 105 700 Kč Praha 8 115 550 Kč
Praha 4 105 850 Kč Praha 9 93 000 Kč
Praha 5 111 200 Kč Praha 10 92 750 Kč

 

3 fáze prodeje nových projektů

Už jsme si řekli, že takřka všechny developerské projekty vždy projdou třemi hlavními prodejními fázemi. Nyní se podíváme na to, co je pro tu kterou z nich typické.

  1. V PŘEDPRODEJI JE VÝBĚR NEJVĚTŠÍ
  2. Nezpochybnitelnou výhodou této první fáze je možnost širokého výběru. Pokud máte v úmyslu vybrat si z projektu to nejlepší a to ať už s ohledem na velikost, dispozice či umístění v rámci objektu, měli byste učinit rezervaci hned, jak je to jenom možné. Další výhodou může být i o něco nižší cena, jelikož developer má obvykle zájem udat co nejvíce bytů co nejrychleji. Je zde také zdaleka největší prostor pro změny, které byste si mohli nechat u rezervovaného bytu provést.

A nevýhody? Snad pouze fakt, že se nemůžete nastěhovat ihned.

  • BĚHEM VÝSTAVBY LZE JEŠTĚ LECCOS ZMĚNIT
  • Nabídka může být stále velmi slušná a to přesto, že je už zpravidla nejméně třetina bytových jednotek rezervována. Stavět se totiž nejčastěji začíná až tehdy, když se developerovi podaří sehnat kupce minimálně pro 25 – 35 % jednotek, protože je tím do značné míry garantována úspěšnost celého projektu a je tedy vysoká pravděpodobnost, že se vše nakonec prodá. Prostor pro klientské úpravy je v průběhu budování, snad vyjma změny dispozic, obvykle stále docela velký. Leccos lze tedy ještě uzpůsobit vašim představám.

Pokud jde o cenu, ta už bude pravděpodobně „plná“, tedy bez počátečního zvýhodnění, což je však zřejmě jediná skutečná nevýhoda této druhé fáze prodeje.

  • KOUPĚ HOTOVÉ NEMOVITOSTI JE STANDARDNÍ
  • Nespornou výhodou je zde možnost prohlídky již dokončeného bytu a také to, že si můžete ověřit, jakým dojmem hotová nemovitost působí a to včetně zpravidla již upraveného nejbližšího okolí. Zásadním mínusem je však omezená možnost výběru. Řada projektů je dnes vzhledem k ještě poměrně vysoké poptávce v této fázi už totiž z drtivé většiny rozebrána.

A cena? Buď stejná, nebo i mírně příznivější než během výstavby. Záleží zpravidla na tom, jak dlouho jsou už zbývající byty v nabídce. No a na klientské změny musíte obvykle zapomenout, protože vše je už hotové.

 

Spolehlivost developera je základ!

Ať už se rozhodnete pro koupi v kterékoli fázi výstavby, rozhodující by vždy měla být spolehlivost zvoleného developera. Jde zkrátka o to, vybrat si projekt, za nímž stojí zkušená a solidní firma s dobrým renomé. Taková firma, která bude nejenom vstřícná k vašim požadavkům ohledně nejrůznějších změn ve vyhlédnutém bytě, ale která má za sebou už nějakou podobnou úspěšně realizovanou stavbu. Nikdy nevybírejte jen podle ceny, lokality či podle toho, jak se vám ten který projekt zamlouvá, ale věnujte dostatek pozornosti také prověření společnosti, od které byt kupujete.

Chystáte se snad také zakoupit nějakou novostavbu anebo je ve hře i pořízení staršího bytu? A má to být v Praze nebo dáte raději přednost nějakému menšímu městu?

Pavel Nejedlý