Popularita českých dluhopisů roste. Jaké jsou jejich plusy?

Obsah

Vložit peníze do českých dluhopisů je stále lákavější nabídkou pro domácí i zahraniční investory. Ani v době pandemie neustal zájem o investování do obligací a finanční trh se postupně vrací ke své původní síle.

 

Kam vkládají Češi své peníze nejčastěji?

Češi jsou považovaní za národ, který miluje dluhopisy. Majetek, který lidé v loňském roce vložili do podílových fondů, rostl a z podstatné části proudil právě do dluhopisů. Finanční gramotnost lidí se postupně zlepšuje, ačkoliv drtivá většina Čechů stále své peníze nechává ležet ladem na běžných účtech.

Myslí totiž na to, aby měli peníze vždy k dispozici, a také pořádně neznají, jaké jsou možnosti investování. Problém bankovních produktů je velmi malé nebo nulové zúročení. Peníze navíc kvůli inflaci ztrácejí svou hodnotou.

Mnohem výhodnější je tedy investovat peníze někam, kde se řádně zhodnotí. Oblíbenou variantou je koupě nemovitosti, kterou pronajímáme nebo zvelebíme a následně výhodně prodáme. To s sebou ovšem nese velké zátěže, od daní, poplatků za provoz až po starostí kolem nájemníků. Navíc prodat nemovitost není snadné a většinou jde o celoživotní investici, která se nám vrátí až mnohem později.

 

V čem tkví výhody dluhopisů?

Dluhopisy tak představují snadnou a relativně krátkodobou formu, kam své peníze uložit. Jde o jakýsi druh půjčky, kterou my coby investoři (věřitelé) poskytujeme dlužníkovi (emitentovi) za určený úrok. Ten nám druhá strana vyplácí v pravidelných intervalech a na konci splatnosti dluhopisu nám pak vrátí původní nominální hodnotu.

Výhodou dluhopisu je to, že představuje pravidelný a jistý příjem. Můžeme (a také bychom měli) svůj kapitál rozdělit do více obligací, čímž se jistíme před dopadem případných ztrát. Dluhopisy jsou také odolnější vůči výkyvům kurzu a podle míry likvidity se dají i snadno prodat.

Dalším plusem je, že nám stačí jen relativně malý vklad, abychom se stali investory. Dluhopisy si můžeme koupit už za pár tisíc korun. Pokud tedy přemýšlíte, kam investovat malé částky, dluhopisy představují jednu z nejlepších možností. Vždy je nicméně lepší obchodovat s větší částkou, kterou rozdělíme do vícero cenných papírů. Tím, v případě krachu jedné investice, nepřijdeme o všechny peníze.

 

Státní vs. firemní dluhopisy

České státní dluhopisy s sebou nesou malá rizika, ale také nepříliš zajímavé výnosy. Přesto je o ně enormní zájem a Češi si objednávají vládní obligace za stále vyšší sumy. Stát ze získaných peněz pokrývá část dluhu, investuje do infrastruktury nebo dalších projektů.

Vedle státních cenných listin roste obliba dluhopisů českých firem. Soukromé podniky těmito půjčkami získávají peníze na svůj rozvoj, zlepšují vybavení, rekonstruují nebo vyvíjejí softwary. Oblastí, kam putují a pomáhají naše peníze, je mnoho. O těchto projektech bychom se měli informovat předem, abychom měli představu, jak bezpečná a zajištěná je naše investice.

Korporátní dluhopisy s sebou nesou větší riziko, které je spojené s hospodařením firmy a stavem světové i domácí ekonomiky. Pokud firma nebude schopná své pohledávky splácet, věřitel o své peníze přijde. Je proto nutné si zjistit, čím je firma zajištěná a jestli má dostatečný majetek, který by případně pokryl dluhy.

 

Jak prověřit firmu před nákupem dluhopisu

Vše potřebné se dá vyčíst z obchodního rejstříku. Všímat bychom si měli toho, kdy byla společnost založená, jaký je její kapitál a kde sídlí. Existuje totiž mnoho podvodných firem, které vznikly jen proto, aby z lidí vytáhly peníze na dluhopisech.

K dispozici nám musí být i výroční zprávy, kde zjistíme stav účetnictví. Příliš zadlužená firma nebudí důvěru a bude větší šance, že své závazky nesplní.

O důvěryhodnosti společnosti mluví už samotná nabídka obligace. Snaží-li se věřitele nalákat na snové úroky (někdy i kolem 10 %), pak půjde s největší pravděpodobností o podvod nebo velmi rizikovou investici.

Máte vy zkušenosti s dluhopisy? Do jakých cenných papírů jste investovali?

Pavel Nejedlý